top of page

האם נכון יהיה לבטל את רישיון התיווך?

האם רישיון התיווך הוא נחוץ, למה הוא משמש ולמה רוצים לבטל אותו?

רישיון לביטול.jpg
מוכר נכס?
תן לנו לחזור אלייך

תודה שנרשמת, ניצור עמך קשר בהקדם

קצת מידע מחברות המכשירות סוכני נדל"ן בעולם

ניתן לראות שבכל מקום מתורבת נדרש רישיון תיווך

ככל שהמדינה יותר קרובה לאזור מזרחי כגון בולגריה, רומניה, מדינות שנתפסות שונה ממערב אירופה, כך פחות תהיה דרישה לרישיון תיווך. עם זאת, רישיון התיווך הוא קריטי וחשוב בכל המערב, ממערב אירופה ובכל ארה"ב. היות ואנחנו מחשיבים עצמנו כמדינה מערבית, כנאורים וכמתורבתים יותר, קריטי שנשמור על ערכים של חוק וסדר, הגינות יושרה ורגולציה שתשמור גם על קהל הלקוחות.

How to Get a Real Estate License in 7 Steps

A real estate license allows realtors to legally sell, broker, or rent real estate to prospective tenants and buyers on behalf of a real estate brokerage. In order to legally work in real estate, you need to procure a real estate license in the states where you want to work, as requirements vary from state to state.

______________

KAPLAN - Real Estate Education

What Does the Real Estate Prelicensing Education Consist of?

Becoming a real estate salesperson can be a confusing process for many people. It isn’t necessarily a career that requires a college education, but it certainly helps. It also isn’t a career where you can simply “hang your shingle” and start doing business immediately. Becoming a real estate agent requires a license that is regulated by the state in which you wish to sell, buy, lease, or manage real estate.

Each state differs on certain aspects of the licensing process, including how much education is required, what topics are included in the required prelicensing education, the fees involved, and the type of examination. There are also different rules regarding the application process for a real estate license following the prelicensing education. We are here to alleviate any questions you might have.

___________________

How to Become a Real Estate Agent in Massachusetts

Wondering how to get a real estate license in Massachusetts? This post covers everything you need to know about getting your real estate license in MA! (Updated for 2019)

___________________

ESREA Franc - How do you qualify to be a real estate agwnt in France?

An "Agent Immobilier" or a France real eatate agent is governed by a France law called "Loi Hoguet"

___________________

Rules to be a real estate agent in Europe

The regulation of the profession of real estate agents is not homogeneous in Europe. In Northern Europe the real estate sector is regulated by only a few rules and by the great sense of responsibility of professionals, who train themselves constantly and always keep themselves up to date. In Southern Europe regulations are more pressing in order to face a more indulgent mentality that is less used to the spontaneous sense of responsibility of the individual.

נושא חשוב זה מעורר הרבה מאד שאלות בהן:

למה המדינה רוצה לבטל את רישיון התיווך ובכך לפגוע בכל כך הרבה אינטרסים של הציבור, אם של המתווכים שעמלים רבות ואם על בעלי נכסים שעשויים ליפול לידיהם של אנשים שלא מבינים את חוק המתווכים ו/או חוק המקרקעין?

אז מה הם המניעים של הגורמים השונים הרוצים לבטל את רישיון התיווך ואיך זה משרת אותם?

האם הדרישה היא בתום לב?

מי המניע את ההליך ומה השיקולים שלו?
האם באמת לא צריך רישיון לעסוק בתיווך?
האם המתווך הוא רק איש מכירות כפי שטוענים מנכ"ל רימקס היוצא בתמיכה פומבית לביטול הרישיון וכתב גלובס - איתי ליברמן?

האם הכתבה שלו אובייקטיבית ומנועה משיקולים זרים?

מה אותו גיא ליברמן יודע על עולם התיווך?

אז למה בעצם הממשלה רוצה לבטל את רישיון התיווך?

האמת, אין לכך שום הסבר הגיוני, הריי משרד המשפטים מקבל הכנסה מאגרות כל שנה, הוא נותן מענה לרוכשים ו/או מוכרים שנתקלים במתווכים שפעלו שלא כשורה, יש לו כוח להשפיע על מתווכים ולסייע ללשכות המתווכים שקמות במטרה לשפר את התדמית של המתווכים באופן כללי זאת בנוסף למתן סיוע לרוכשים ו/או מוכרים שזקוקים למענה מול מתווך שחלילה פגע בהם.

אז למה בכל זאת הממשלה שוקלת זאת?
המדובר בלוביסטים, אנשי חברות גדולות שלא יודעות כיצד להתמודד עם מתחרים שגדלים במקביל אליהם ואף עוברים אותם הן בגודל והן באיכות. למשל, לישראל נכנסה החברה הגדולה בעולם - Keller Williams אשר נוגסת בנתחים גדולים מהשוק המקומי והעולמי, ורימקס מתחילה להיות מושפעת לרעה היות והרבה סוכנים עוברים ממנה, אחרי שהוכשרו על ידם ומגיעים לקלר וויליאמס. הדבר משפיע לרעה על רימקס והיא החליטה לעשות מעשה, כדי להגדיל את כמות הסוכנים שלה ובמהירות, היא צריכה אותם זמינים מעכשיו לעכשיו, לכן, הם מביעים תמיכה בהליך של ביטול רישיון התיווך, אולם מה שהם לא לוקחים בחשבון זו העובדה שכדור השלג הזה יגדל גם אצל המתחרים, דהיינו, המרוץ אחר הגודל לא יעשה לרימקס טוב. את המסקנות האלו ניתן להסיק מעצם אמירתו של ברנרד רסקין, מנכ"ל רימקס היוצא בפומבי בתמיכתו בעניין ביטול רישיון התיווך.

מתוך הכתבה של אריק מירובסקי - גלובס

להיות מתווך דירות בלי רישיון: מה עומד מאחורי

הרפורמה שמטלטלת את הענף

"מנכ"ל רי/מקס ישראל, ברנרד רסקין גורס הפוך. לדבריו, "אנשים חושבים שהחוק כולו יתבטל אבל זה לא נכון. חוץ מעניין ההגבלות על העיסוק, החוק יישאר ויעבור לפיקוח אפקטיבי יותר של הרשות להגנת הצרכן, שלא תבדוק את הרישיון של המתווך, אלא את איכות העבודה שלו. חושבים שהרישיון מעניק סוג של יוקרה למתווך, אבל הוא לא נותן שום דבר, חוץ מאישור לעסוק בתיווך.

"יש אנשים שנכשלו במבחן ויכלו להיות מתווכים מצוינים ויש שעברו את המבחן והם לא מתווכים טובים. המבחן לא מנבא כלום. חוששים שהתחרות תגדל אבל התחרות היא לא בין המתווכים לבין עצמם, אלא עם כלל השוק. רק 25% מהעסקאות מבוצעות באמצעות מתווכים ובכל היתר אנשים מוכרים וקונים דירות בעצמם". "

אני גורס שהטענה כי הרשות להגנת הצרכן תהיה האמונה על אכיפת החוק באפקטיביות מבוססת על חוסר הבנה של המערכת ושל הרשות להגנת הצרכן שנמצאת גם ככה בעומס יתר בשוק הישראלי, למעשה, העברת השרביט למועצה תהה בגדר זריקת הצרכן הישראלי לנזק של שיהוי בטיפול בנושאים הקשורים במתווכים. הדבר הנכון הוא לתת את שרביט האכיפה ללשכת מתווכי הנדל"ן הארצית שתפעל כמו לשכת עורכי הדין.

האם המתווך הוא רק איש מכירות כפי שטוענים ברנרד רסקין מנכ"ל רימקס וכתב גלובס - איתי ליברמן?

רסקין שהינו אדם מוערך לכל הדעות חוטא ומשווה את המתווך לאיש מכירות פשוט, אולם הוא שכח שמתווך כשמו כן הוא, מתווך - מגשר, המתווך איננו עוסק במשא ומתן למכירה בלבד, באותה העסקה המתווך עוסק גם בשכנוע הקונה ובניהול משא ומתן עם שני הצדדים, וכאשר ישנו מתווך נוסף בתמונה, ההליך הופך ענייני ומקצועי יותר והמשא ומתן הרבה יותר מורכב, אך מלא מערכות איזונים שאיש מכירות רגיל לא יכול לעשות. כמו כן, המתווך לא רק מוכר, הוא גם המשווק, המפרסם, הוא זה שרץ להראות דירות לקונים פוטנציאליים, לראות דירות של מוכרים, מתרוצץ עם לקוחות מכאן ומכאן ואיננו איש מכירות בחנות פשוטה, הוא מוכר את הנכס שלכם ששווה מאות אלפי שקלים ומליוני שקלים.

אז תשאלו את עצמכם, האם תרצו לתת לכל אחד לשחק ככה בנכס שלכם?

המתווך משקיע משאבים רבים אם בפרסום, בהפצת המידע בכל מיני דרכים וחקירת מקסימום המידע שהוא יכול לקבל עבור הנכס תוך לעיתים, גם חקירה משפטית כדי להבין אם העסקה סבוכה ו/או קלילה.

האם הדרישה לביטול החוק היא בתום לב?

השאלה הנשאלת צריכה להיות, איך זה שראש הממשלה טורח לקצץ ברגולציה בענף הבניה ואילו ענף התיווך איננו צורך קיצוץ ברגולציה היות ואיננו משפיע על כלום?

למעשה ענף התיווך באמת איננו משפיע על מדד תשומות הבניה ולוחות הזמנים של הוועדות השונות לתכנון ובניה, רישיון התיווך איננו משפיע על עירייה שרוצה לעשות פינוי בינוי או לא, למעשה, הרגולציה של רישיון התיווך איננה משפיעה כלל על ענף הבניה ו/או על כל ענף אחר. ואם נניח שכן, הריי שענף התיווך ישפיע רק לטובה שכן הוא מעיר את עולם הנדל"ן בהצעות המכירה שהמתווכים מפרסמים ובתנועה שהם יוצרים.

 

מי המניע את ההליך ומה השיקולים שלו?

צריך לומר שאין לראש הממשלה ולאיש מטעמו שום אינטרס לבטל את רישיון התיווך, זולת ישנה לוביסטיקה חזקה של אנשים בעלי אינטרסים שביודעין יפגעו בזכויות וחובות הן של מתווכים והן של מוכרים או קונים בעולם הנדל"ן. ראש הממשלה איננו מבין זאת ועשוי לתת יד לפגיעה בזכויות ובחובות של כל הצדדים וליצור מצב חדש שיגיע לפתחו של בג"ץ אחרי שבישראל יחלו מלחמות ענק בין מתווכים מקצועיים לבין מתווכים שאין להם מושג ירוק מה הוא חוק המתווכים ו/או חוק המקרקעין, ויתרה מכן, שאין לו משגיח כשרות כמו משרד המשפטים או לשכת מתווכי הנדל"ן הארצית.

לסיכום שאלת תום הלב והנעת ההליכים, הריי ברור שאין כאן תום לב, ברור כי ראש הממשלה מונע משיקולים לא נכונים אותם מכניסים לראשו אנשים אינטרסנטיים שפועלים מאחורי הקלעים כדי לקדם אג'נדות משלהם, למשל, כדוגמא; מנכ"ל חברה גדולה, איזו סיבה יש לו לתמוך בכזה מהלך אחרי שנים שטרח לשלוח בעצמו מאות ואף אלפי אנשים לעשות את מבחני הרישוי?

סוגיה מעוררת מחשבה, נכון?
אני לא מצליח לענות עליה, ימים יגידו.

האם באמת לא צריך רישיון לעסוק בתיווך?

בואו נבחן את העניין לעומק;

הידעתם שאין חובה בייצוג עורך דין בביצוע עסקת מקרקעין?

הידעתם שאין חובה שעו"ד יערוך עבורכם את החוזה?

ובכל זאת, כולנו הולכים לעורכי דין, אפילו אני כמשפטן ועו"ד בקרוב ניגש לעו"ד המתמחה במקרקעין כדי לבחון ו/או לעשות עסקת נדל"ן.

אשאל את השאלות הבאות כך:

למה רופא צריך רישיון לעסוק ברפואה, הריי הכל קיים כבר באינטרנט וכל ילד בן 12 שיודע לקרוא יכול לרפא חולים, האמנם?

למה צריך בכלל רישיון נהיגה?
הריי טיפה אימונים באוטו של אבא והילד יודע לנהוג, למה צריך רישיון?

כך גם לעניין נהגי מוניות, נהגי אוטובוסים, טייסים, ספנים, רוקחים וכו'...

למה צריך כל כך הרבה רישיונות אם את הכל ניתן ללמוד לבד?

זה בדיוק העניין:
הרישיון הוא כלי של הממשלה להגן על זכויות הצדדים, הוא כלי לבקר ולבחון, כלי לשמירה על איכות בעלי הרישיון ומניעת עשיית מעשים ללא ניסיון וללא ידע נכון ומכוון.

הייתם נכנסים לרופא מנתח שאין לו רישיון?

הייתם עושים חוזה מכר פשוט אצל מי שאיננו מנוסה כעו"ד שהוכשר ולמד שנים?

האם הכתבה שלו (גיא ליברמן) אובייקטיבית ומנועה משיקולים זרים?

מראות עיניי, זו הפרנסה שלו ולשם כך משלמים לו. כמו כן, גיא סיפר על ניסיונו האישי עם מתווך אחד, האם זה חל על כל המתווכים, האם זה נותן לגיטימציה לפגוע בענף שלם, שלא נדבר על קהל הצרכנים בישראל?
מעניין מה היה קורה אם היה יושב עם מתווכים מלשכת המתווכים ומנסה ללמוד אודות עולם התיווך?!

מה אותו גיא ליברמן יודע על עולם התיווך?

מתוך ה"ספק מאמר / כתבה", ברור כי לא למד את עולם התיווך על בוריו, למעשה, הכתבה כתובה במעיין נימה אישית, הריי שם הוא מספר סיפור אישי שלו ושל אבא שלו, שם הוא בחר מתווך אחד לספר עליו מתוך מאות שכן קיימים בשוק שעשויים היו לבדוק עבורו את כל המידע. אז בגלל מתווך אחד כל ענף התיווך כשל?

כל זאת מובא כחומר למחשבה...

שלכם,

שרון דרורי, מתווך עם רישיון

bottom of page